Bielactwo (vitiligo) to przewlekła, autoimmunologiczna choroba skóry, powodująca niejednolitą utratę jej koloru, w wyniku postępującego niszczenia melanocytów.
Schorzenie prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia, a nawet zaburzeń psychicznych (np. lęku, depresji).
Najczęstszy podtyp bielactwa tj. niesegmentowy (> 80% ) charakteryzuje się białymi plamami, zazwyczaj na dłoniach, stopach i w okolicy ust/twarzy.
Bielactwo dotyczy 0,5 - 2% populacji. Choroba rozpoczyna się zwykle między 10 a 30 rokiem życia.
15-25% chorych na bielactwo nabyte cierpi również na co najmniej jedną, inną chorobę autoimmunologiczną.
Dotychczasowe metody leczenia obejmują: miejscowe kortykosteroidy stosowane poza wskazaniami rejestracyjnymi, immunomodulatory (np. inhibitory kalcyneuryny) lub fototerapię oraz chirurgiczne przeszczepy skóry.
Ruksolitynib 1,5% w kremie (Opzelura®), stosowany miejscowo inhibitor JAK1/2, jest jedyną dotychczas, zatwierdzoną w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej metodą repigmentacji u pacjentów z niesegmentowym bielactwem nabytym. Jednak krem z ruksolitynibem można zastosować na maksymalnie 10% powierzchni ciała, dotkniętej bielactwem. Pacjenci z bardziej zaawansowaną chorobą są kandydatami do leczenia systemowego.
Povorcitinib jest wybiórczym inhibitorem głównie JAK1. Cytokiny prozapalne, w których pośredniczy JAK, są powiązane z patofizjologią bielactwa nabytego. Proponujemy Państwu badanie kliniczne fazy III z nowatorskim lekiem w postaci tabletek (povorcitinib), będącym w trakcie rejestracji.
Zapraszamy!