Biopsja skóry jest wykonywana w celu diagnostycznym dla dermatoz rozrostowych lub zapalnych. Biopsja nie jest procedurą terapeutyczną, nawet jeśli czasami zdarza się, że przy jej pomocy usuwamy znamię. Metoda zastosowana techniki biopsji zmiany skórnej zależy od wielkości i głębokości tej zmiany. Każda z technik biopsyjnych ma swoje zalety i wady oraz korzyści i ryzyko. Korzyści płynące z większej próbki to większa szansa dla dermato-patologa na postawienie prawidłowej diagnozy. Ryzyko większej próbki polega na tym, że im większa lub głębsza biopsja, tym większa szansa na trwale widoczną bliznę, zmianę pigmentacji lub infekcję po zabiegu. Dlatego prosimy o dokładne rozważenie korzyści i ryzyka biopsji, zanim wyrazisz zgodę na jej wykonanie.
Wycinek skórny - biopsja skóry.
Pobranie skrawka zmienionej chorobowo skóry. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Sprzęt jednorazowy. Po zabiegu – zakładany jest opatrunek. Pobrany materiał, po odpowiednim przygotowaniu wysyłany jest do Pracowni Histopatologicznej, celem wykonania badania.
W praktyce biopsja skóry najczęściej wykonywana jest przy pomocy specjalnego narzędzia - okrągłego nożyka o średnicy 3-4mm (biopsy punch).
Wszystkie narzędzia i materiały użyte do biopsji są sterylne i jednorazowe. Po użyciu podlegają zniszczeniu, zgodnie z procedurą utylizacji.
Przed wykonaniem biopsji pacjent wyraża pisemną zgodę na procedurę.
Najczęstsze i dające się przewidzieć, możliwe powikłania związane z procedurą pobrania wycinka:
- blizna przerosła
- zakażenie bakteryjne, wirusowe itp.
- powstanie owrzodzenia
- omdlenie