DROGI PACJENCIE i GOŚCIU DERMAPOLIS,

Jako Zespół DERMAPOLIS Medical Dermatology Center staramy się przestrzegać wytycznych sanitarnych i zasad higieny, dotyczących bezpieczeństwa, aby powstrzymać infekcje wirusowe (w tym SARS-CoV-2) i bakteryjne.
Prosimy, przeczytaj uważnie poniższy tekst:

» czytaj więcej

COVID-19 disease i skóra

Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję SARS-CoV-2 bezzwłocznie przeprowadź test  i izoluj się, dopóki nie otrzymasz wyników testu.
Jeśli źle się poczujesz, Twój lekarz rodzinny lub oddział COVID-owy zapewni Ci opiekę.

8 objawów skórnych, które mogą sygnalizować infekcję COVID 19: od palców u stóp, po osutki i wypadanie włosów.
 
COVID-19 to choroba wywoływana przez koronawirusa oznaczonego jako `` SARS-CoV-2 '', która może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego. Pierwsze przypadki u ludzi odnotowano w Chinach w grudniu 2019 r., a infekcja szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca 2020 r. oficjalnie ogłosiła, COVID-19 pandemią. Wraz z postępem pandemii jesteśmy coraz bardziej świadomi, że COVID-19 wpływa na cały organizm, w tym również skórę. Coraz więcej jest doniesień o objawach skórnych, od „palców COVID-owych”, po wypadanie włosów i różne rodzaje wysypek.
Niektóre objawy skórne pojawiają się wkrótce po zakażeniu, podczas gdy inne później lub u pacjentów z cięższym przebiegiem choroby.
Do najczęstszych objawów skórnych należą:
·       Wysypka odroporodna - opisywana zarówno na początku choroby, jak i podczas rekonwalescencji
·       Zapalenie spojówek - występuje najczęściej w późniejszym okresie choroby i cięższych postaciach
·       `` palce COVID-owe '' zmiany przypominające odmrożenia, spowodowane uszkodzeniem naczyń przez wirusa. To czerwono-fioletowa, przebarwiona skóra, która może być bolesna i swędząca. Czasami pojawiają się małe pęcherze lub krosty. Te zmiany często pojawiają się późno w przebiegu choroby, po innych objawach i najczęściej dotykają dzieci
·       Livedo reticularis/ plamica siateczkowata  - to czerwono-niebieski wzór przypominający sieć rybacką na skórze lub sinica. Jest związany z cięższą chorobą i starszymi grupami wiekowymi.
·       Łysienie telogenowe (wypadanie włosów) obserwuje się u pacjentów podczas zdrowienia. To objaw, który pojawić może się w przypadku wielu poważnych chorób, w tym również COVID-19
·       Pokrzywka – objawia się występowaniem bąbli pokrzywkowych, od małych wielkości główki od szpilki po duże wielkości talerza. Bąble pokrzywkowe zwykle znikają w jednym miejscu w ciągu kilku godzin, ale mogą pojawiać się ponownie w nowym miejscu. Występują w tym samym czasie, co inne objawy COVID. Mogą pojawić się u pacjentów w każdym wieku i są związane z cięższym przebiegiem.
·       Zmiany pęcherzykowe (podobne do ospy wietrznej) - wykwity pęcherzykowe to małe zmiany wypełnione płynem, które mogą pojawić się we wczesnej fazie choroby lub w dowolnym momencie, często na dłoniach. Częściej cierpią pacjenci w średnim wieku. Pęcherze ustępują zwykle w ciągu dziesięciu dni i są związane z chorobą o średnim nasileniu.
·       Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci w którym polimorficzna rumieniowa wysypka jest związana z obrzękiem i zaczerwienieniem dłoni i stóp, a także z zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej i zapaleniem spojówek.
To bardzo rzadkie powikłanie może wystąpić do trzech miesięcy po tym, jak dziecko zachorowało na COVID-19
 
Co może powodować te objawy?
Niektóre skórne objawy COVID-19 nie są spowodowane przez sam wirus, ale przez odpowiedź immunologiczną organizmu na wirusa.
Skąd mam wiedzieć, czy moja wysypka skórna to COVID-19?
Jeśli obawiasz się jakichkolwiek objawów skórnych, możesz skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub dermatologiem podczas teleporady w celu uzyskania dalszych zaleceń.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem