DROGI PACJENCIE i GOŚCIU DERMAPOLIS,

Jako Zespół DERMAPOLIS Medical Dermatology Center staramy się przestrzegać wytycznych sanitarnych i zasad higieny, dotyczących bezpieczeństwa, aby powstrzymać infekcje wirusowe (w tym SARS-CoV-2) i bakteryjne.
Prosimy, przeczytaj uważnie poniższy tekst:

» czytaj więcej

Fotostarzenie się skóry i profilaktyka onkologiczna

Rekomendacje AAD (American Academy of Dermatology)
Możesz pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom skóry przez słońce, podejmując następujące kroki:
• Zastosuj krem ​​przeciwsłoneczny przed wyjściem na zewnątrz. Wybierz wodoodporny filtr przeciwsłoneczny, który ma współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) przynajmniej 30 lub wyższy, z szerokim spektrum ochrony zarówno przed promieniami UV-A, jak i UV-B. Pamiętaj, aby często ponownie aplikować krem, unikać pocenia się lub zmywania kremu z filtrem przeciwsłonecznym.
• Używaj kremu z filtrem na usta. Wybierz produkt, który został specjalnie opracowany do ust, ze współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej przynajmniej 20 lub więcej.
• Ogranicz swój czas przebywania na świeżym powietrzu w czasie pełnego nasłonecznienia (tj. od około 10:00 do 15:00)
• Noś okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV.

Starzenie się skóry pod wpływem słońca (tzw. photoaging)
Co to jest?
Chociaż większość ludzi uwielbia ciepło i światło słońca, nadmierna ekspozycja na słońce może znacznie uszkodzić ludzką skórę. Ciepło słońca wysusza obszary niechronionej skóry, zwiększając jej zapotrzebowanie na kremy i balsamy nawilżające. Ponadto promieniowanie ultrafioletowe słońca (UV) może powodować pieczenie i długotrwałe zmiany w strukturze skóry, które z czasem nie ulegają już naprawie i nieuchronnie prowadzą do starzenia się skóry.

Najczęstsze rodzaje uszkodzeń skóry spowodowanych słońcem to:
• Sucha skóra – skóra nadmiernie eksponowana na słońce staje się sucha, łuszcząca i przedwcześnie pomarszczona, nawet u młodszych osób.
• Oparzenie słoneczne - to potoczna nazwa urazu skóry, który pojawia się bezpośrednio po wystawieniu skóry na działanie promieniowania UV. Łagodne oparzenie słoneczne powoduje tylko bolesne zaczerwienienie skóry ale w cięższych przypadkach oparzeń mogą powstać pęcherzyki lub pęcherze.
• Rogowacenie słoneczne – najczęstszy stan przednowotworowy, prowadzący do rozwoju niemelanocytowych i/lub melanocytowych raków skóry. To rumieniowo-złuszczające ogniska chorobowe, powstające na skórze długotrwale poddanej działaniu promieniowania UV. W przeciwieństwie do śladów po opalaniu lub oparzeń słonecznych, rogowacenie słoneczne zwykle nie ustępuje samo i wymaga leczenia specjalistycznego.  Od około 10% do nawet 25% rogowacenia słonecznego ostatecznie zmienia się w raka płaskonabłonkowego skóry. 
• Długotrwałe zmiany w kolagenie skóry (białku strukturalnym) - zmiany te obejmują fotostarzenie (przedwczesne starzenie się skóry w wyniku ekspozycji na słońce) i plamicę słoneczną (krwawienie z kruchych naczyń krwionośnych pod powierzchnią skóry). Podczas fotostarzenia na skórze pojawiają się zmarszczki i drobne linie spowodowane zmianami kolagenu w głębokiej warstwie skóry, zwanej skórą właściwą. W plamicy popromiennej promieniowanie UV uszkadza strukturalny kolagen, który podtrzymuje ściany drobnych naczyń krwionośnych skóry. Szczególnie u osób starszych to uszkodzenie kolagenu sprawia, że ​​naczynia krwionośne są bardziej kruche i bardziej podatne na pękanie po niewielkim uderzeniu.
Przez całe życie powtarzające się epizody oparzeń słonecznych i ekspozycja na słońce bez zabezpieczenia mogą zwiększać ryzyko czerniaka złośliwego i innych postaci raka skóry. Z reguły osoby o jasnej karnacji (ze skłonnością do piegów) i jasnych oczach są bardziej narażone na uszkodzenia skóry, spowodowane słońcem i raka skóry. Dzieje się tak, ponieważ Twoja skóra zawiera mniej ciemnego pigmentu zwanego melaniną, który pomaga chronić skórę przed skutkami promieniowania UV.

Diagnoza
W większości przypadków lekarz może potwierdzić, że masz skórę uszkodzoną przez słońce, po prostu badając ten obszar. Często wykonuje się też biopsję, aby wykluczyć raka skóry w miejscu rogowacenia słonecznego. Podczas biopsji mały kawałek skóry jest usuwany i badany w laboratorium.

Przewidywany czas trwania
Bolesne zaczerwienienie po oparzeniu słonecznym zniknie w ciągu kilku dni, pod warunkiem, że nie będziesz ponownie wystawiać zranionej skóry na działanie słońca bez użycia kremu lub kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Niektóre uszkodzenia spowodowane słońcem są trwałe, chociaż leki na receptę, leki dostępne bez recepty i zabiegi odnawiania skóry mogą poprawić wygląd skóry.
 
• Fotostarzenie i inne typy zwyrodnienia kolagenu - chociaż nie jest możliwe odwrócenie wszystkich skutków długotrwałego uszkodzenia słonecznego, lekarz może poprawić wygląd skóry, przepisując odpowiednie leki lub stosując peelingi chemiczne, które można nakładać bezpośrednio na skórę. Inne opcje obejmują kriochirurgię; laserowe odnawianie powierzchni skóry (resurfacing), dermabrazję. Dzięki temu „nowa” skóra zastępuje „starą”, zniszczoną słońcem. Istnieją też metody redukcji oznak starzenia poprzez zastosowanie osiągnięć medycyny estetycznej. Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, omów z lekarzem ryzyko i korzyści.
 
Kiedy zgłosić się do specjalisty
Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem, jeśli masz którykolwiek z następujących problemów:
• Sucha skóra, która nie reaguje na zabiegi i leki bez recepty
• Poważny przypadek oparzenia słonecznego z pęcherzami
• Łagodniejsze oparzenia słoneczne na bardzo dużej powierzchni skóry, zwłaszcza jeśli bolesna skóra utrudnia zasypianie lub noszenie odzieży
• Utrzymujące się złuszczanie lub guzek w dowolnym miejscu na skórze lub nie gojące się owrzodzenie skóry
• Wybroczyny, inne plamy naczyniowe lub skórę, która łatwo tworzy siniaki
• Wszelkie zmiany w znamionach barwnikowych na skórze
 
Rokowanie
Uszkodzenia spowodowane słońcem mogą generować trwałe problemy kosmetyczne. Niektóre zabiegi na rogowacenie słoneczne mogą pozostawić blady (pozbawiony pigmentu) obszar na powierzchni skóry (bliznę). Jednak ważniejszy niż wygląd jest długotrwały wpływ uszkodzeń słonecznych na szanse zachorowania na raka skóry. Im więcej niezabezpieczonej ekspozycji na słońce masz w ciągu swojego życia, tym większe jest ryzyko raka skóry, zwłaszcza jeśli masz jasną karnację.
 
Ciekawostką jest, iż zaburzenia rogowacenia na skórze mogą także pojawić się w wyniku ekspozycji zawodowej, narażenia wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (rogowacenie węglowodorowe (znane również jako „rogowacenie smołowe”, znane też jako rogowacenie dziegciowe lub smoliste.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem