DROGI PACJENCIE i GOŚCIU DERMAPOLIS,

Jako Zespół DERMAPOLIS Medical Dermatology Center staramy się przestrzegać wytycznych sanitarnych i zasad higieny, dotyczących bezpieczeństwa, aby powstrzymać infekcje wirusowe (w tym SARS-CoV-2) i bakteryjne.
Prosimy, przeczytaj uważnie poniższy tekst:

» czytaj więcej

Imponderabilia
Jeszcze w zielone gramy

Lubimy wyzwania, dlatego wybraliśmy dla naszych Pacjentów i siebie – przepiękną, majestatyczną roślinę o wartościach terapeutyczno-sentymentalnych. Wybraliśmy roślinę długowieczną, z tradycjami antycznymi i biblijnymi. Nasza Oliwka europejska (Olea europea) ma ponad 40 lat, mieszka z nami od samego początku. Dbamy o nią wspólnie (jest wymagająca), a ona odwdzięcza się urokiem i śródziemnomorską nostalgią.

Środowisko jest złożonym systemem, składającym się z różnych połączonych elementów, które oddziałują na siebie nawzajem. Zachowanie równowagi środowiska zapewnia nam poczucie zdrowia.
Mamy przyjemność pracować w jednej z bardziej zielonych okolic Chorzowa, a administracja naszego nowoczesnego budynku dba o estetyczny wygląd najbliższego otoczenia. Może właśnie dlatego, gdy wychodzimy z pracy, nawet po długim, ciężkim dniu, niczym Marcovaldo, zauważamy dzikie gęsi, przemieszczające się z łoskotem nad głową, czy zająca, pomykającego przez łąkę kwietną w środku miasta :))
Kwiaty, drzewa i przyroda zawsze odgrywały kluczową rolę we wzmacnianiu piękna, spokoju i dobrego samopoczucia.
Pobliski Park Róż, a także słynny Park Śląski (oddalony zaledwie o 2 minuty drogi samochodem), pozwalają na sympatyczną przerwę w pracy (jeśli akurat jest możliwa :))

W przypadku placówki medycznej, włączenie zasad projektowania biofilnego (biophilic design), które podkreślają związek między człowiekiem a naturą, ma pozytywny wpływ na samopoczucie i powrót do zdrowia pacjentów. Obecność roślin zielonych w klinice jest zgodna z takim podejściem i wydaje się ważna, zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego.

Korzyści wynikające z obecności zielonych roślin w placówce medycznej, to:

  • poprawiona jakość powietrza: rośliny domowe mają zdolność naturalnego oczyszczania powietrza poprzez pochłanianie dwutlenku węgla i uwalnianie tlenu. Pomagają również w usuwaniu szkodliwych lotnych związków organicznych (LZO), powszechnie występujących w pomieszczeniach,
  • redukcja stresu i relaksacja: różne badania sugerują, że kontakt z roślinami i przyrodą ma działanie uspokajające, zmniejsza poziom stresu i sprzyja relaksowi, 
  • lepsza estetyka: zielone rośliny dodają odrobinę natury i wizualnego uroku do wystroju wnętrza kliniki, 
  • redukcja hałasu: rośliny pochłaniają i zmniejszają poziom hałasu otoczenia, wnętrza z zielenią wydają się cichsze i spokojniejsze, co jest szczególnie korzystne w poczekalniach, w których pacjenci mogą potrzebować kameralnej atmosfery.

Wybierając rośliny do kliniki medycznej, zazwyczaj stawiamy na opcje o niewielkich wymaganiach, które mogą dobrze się rozwijać przy ograniczonym naturalnym świetle. 
W placówkach opieki zdrowotnej istotne jest, aby wybrane rośliny były nietoksyczne i bezpieczne. Szczególnie ważne wydaje się zwrócenie uwagi na potencjalne alergie lub możliwe nadwrażliwości wśród pacjentów i personelu. Dlatego placówka musi mieć zapewnioną idealną wentylację, minimalizującą ryzyko alergenów.
Rośliny zielone, wprowadzone do kliniki muszą być właściwie pielęgnowane, najlepiej według indywidualnego planu, zapewniającego im zdrowie i witalność. Plan pielęgnacji obejmuje odpowiednie podlewanie, nawożenie, oświetlenie i regularne odkurzanie liści. 

Zielone rośliny w klinice tworzą kojącą i zachęcającą atmosferę, promują dobre samopoczucie  i zapewniają pozytywne środowisko pacjentom i personelowi.
Doceniają to pacjenci odwiedzający klinikę, szczególnie w miejscach, w których muszą spędzić więcej czasu w oczekiwaniu na procedury wizyty i/lub wymogi bezpieczeństwa, związane np. z obserwacją medyczną po podaniu leków.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem