Wyprysk i zapalenie skóry są to podobne terminy opisujące swędzące, zapalne zmiany skórne. Objawy mogą mieć różny przebieg, od łagodnego swędzenia i zaczerwienienia po poważne reakcje pęcherzowe.
Najczęstsze postaci zapalenia skóry (wyprysku) obejmują:
Atopowe zapalenie skóry: to przewlekła nawrotowa choroba zapalna, która zwykle rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie. Do charakterystycznych objawów zaliczamy: świąd skóry, suchość skóry, zmiany zapalne o charakterze wyprysku oraz pogrubienie naskórka tzw. liszajowacenie. Atopowe zapalenie skóry należy do najczęstszych dermatoz i może współistnieć z innymi chorobami na podłożu atopii, jak: astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, czy alergia pokarmowa. czytaj więcej (AZS)
Wyprysk pieniążkowaty: zwany też mikrobowym charakteryzuje się występowaniem licznych, okrągłych zmian rumieniowo-złuszczających, w kształcie monet wielkości 1-3cm średnicy. Ogniska chorobowe są dobrze odgraniczone od otoczenia, pokryte pęcherzykami i grudkami, a następnie strupami, ze złuszczaniem.
Kontaktowe zapalenie skóry: to miejscowa reakcja skórna, której objawy pojawiają się w odpowiedzi na bezpośredni kontakt z alergenem lub czynnikem drażniącym, powodując zaczerwienienie, stan zapalny i intensywne swędzenie. czytaj więcej link KZS
Wyprysk dyshydrotyczny: zwany także pęcherzykowym zapaleniem skóry dłoni / stóp, powoduje powstanie małych, intensywnie swędzących pęcherzyków na dłoniach i/lub podeszwach stóp.