DROGI PACJENCIE i GOŚCIU DERMAPOLIS,

Jako Zespół DERMAPOLIS Medical Dermatology Center staramy się przestrzegać wytycznych sanitarnych i zasad higieny, dotyczących bezpieczeństwa, aby powstrzymać infekcje wirusowe (w tym SARS-CoV-2) i bakteryjne.
Prosimy, przeczytaj uważnie poniższy tekst:

» czytaj więcej

Łojotok i Trądzik

Wykwity skórne, pojawiające się w trądziku to: zaskórniki, grudki zapalne, krosty, nadżerki ale i bardziej nasilone i utrudniające skuteczne leczenie – cysty ropne, owrzodzenia, a nawet keloidy. Blizny, jakie pozostawiają gojące się wykwity zapalne , stanowią istotny defekt estetyczny, utrudniają i podrażają leczenie. Aby je ograniczyć lub wyeliminować – trądzik należy leczyć od pierwszych objawów, tym bardziej, że aktualnie, w porę uchwycony - jest chorobą praktycznie wyleczalną. Obecnie, granica dla dolegliwości związanych z trądzikiem przesuwa się w dół, stąd konieczność rejestracji leków p/trądzikowych dla coraz młodszych grup wiekowych. Skóra łojotokowa jest błyszcząca, a makijaż jest trudny do nałożenia i utrzymania się na niej. Właściwe zalecenia kosmetyczne pomagają leczyć trądzik i poprawiają jakość życia pacjentów, dotkniętych problemem łojotoku i trądziku.
Każda z istniejących odmian trądziku wymaga indywidualnego podejścia i spersonalizowanego leczenia.

Łojotok (seborrhoea) to nadmierne wydzielanie łoju, przez gruczoły łojowe. Liczba gruczołów łojowych w skórze jest mniej więcej stała przez całe życie i wynosi  od 100 do 800/cm2. Najwięcej gruczołów posiada owłosiona skóra głowy, twarzy oraz górnych części tułowia, nie ma ich na skórze dłoni i podeszew. Z wiekiem gruczoły łojowe zwiększają swoje rozmiary i produkują więcej wydzieliny, a proces ten jest najszybszy w okresie dojrzewania.
Olej wytwarzany przez skórę to sebum, mieszanina lipidów nabłonkowych. Fizjologicznie, cienka warstwa łoju na skórze zapewnia jej odpowiednie nawilżenie, zapobiegając nadmiernej utracie wody w skórze, chroni oko przed wysychaniem (gruczoły Meiboma) zabezpiecza skórę przed mikroorganizmami, pełni również funkcje odżywcze, dostarczając skórze cenne antyoksydanty - jak na przykład rozpuszczalną w tłuszczach Vit. E.
Lipidy produkowane przez gruczoły łojowe mogą mieć działanie zarówno przeciw-, jak i prozapalne, toteż  często towarzyszy łojotokowi stan zapalny tzw. łojotokowe zapalenie skóry.
Stymulatorami są androgeny, do których należy m.in. testosteron., produkowane głównie przez gonady i nadnercza, choć gruczoły łojowe posiadają również zdolność ich lokalnego wytwarzania w obrębie skóry. Funkcję hamowania produkcji łoju pełnią m.in. estrogeny. Oprócz hormonów płciowych, wpływ na gruczoły łojowe mają inne hormony nadnerczy (na przykład kortyzol) oraz hormony produkowane przez przysadkę mózgową(STH, PRL).
Łojotok jest przyczyną przetłuszczania skóry i wtórnego blokowania ujść gruczołów łojowych. Przewlekły łojotok jest podłożem trądziku oraz łupieżu łojotokowego skóry głowy. Może towarzyszyć chorobie Parkinsona lub zaburzeniom hormonalnym (akromegalia, hiperandrogenizacja u kobiet, związaną z zespołem policystycznych jajników, wrodzony przerost nadnerczy).
……………….
Trądzik pospolity (acne vulgaris) to jedna z najczęstszych chorób skóry. Szacuje się, że nawet 80% ludzi ma objawy trądziku w różnych okresach życia - od łagodnych form trądziku po ciężkie, a nawet zespoły chorobowe, dotykające innych narządów i układów, przebiegające z objawami ogólnymi. Istnieje też postać dziecięca – American Acne and Rosacea Society: AARS      
wyróżnia 4 odmiany trądziku dziecięcego, wówczas – musimy odróżnić, czy mamy do czynienia z przejściowym zaburzeniem czynności gruczołów, czy np. z objawem przedwczesnego dojrzewania płciowego. Uważa się, że trądzik noworodkowy natomiast, jest wynikiem hiperaktywnych gruczołów łojowych reagujących na androgeny noworodkowe i matczyne, które przeniknęły przez łożysko. Poziom androgenów spada też po ukończeniu 1 roku życia. Trądzik może mieć także podłoże psychogenne, może być związany ze szkodliwościami zawodowymi albo może mieć tło polekowe. Najczęstszą postacią jest jednak trądzik młodzieńczy, związany z nadmierną stymulacją androgenami w okresie dojrzewania.

Jaka jest przyczyna trądziku?
Trądzik jest spowodowany kombinacją następujących czynników:
• genetyka
• endogenne i egzogenne androgeny
• bakterie trądzikowe
• wrodzona aktywacja immunologiczna i mediatory zapalenia
• rozdęcie i okluzja mieszków włosowych, z rogowaceniem ich ujść.

Bakterie przyczyniają się do powstania zmian zapalnych w trądziku, chociaż trądzik nie jest chorobą zakaźną. W okresie dojrzewania zwiększa się liczba bakterii na powierzchni skóry. Obejmują one:
·       Cutibacterium acnes (C. acnes, formalnie znany jako Propionibacterium acnes)
·       Corynebacterium granulosum (znany również jako Cutibacterium acnes i formalnie znany jako Propionibacterium granulosum)
·       Staphylococcus epidermidis (gronkowce koagulazo-ujemne)
·       Prawdopodobnie wzrasta również liczba drożdży Malassezia (Pityrosporum)
Bakterie C. acnes mogą wytwarzać aktywne enzymy i wrodzone mediatory zapalenia, które mogą przyczyniać się do aktywności trądziku u niektórych pacjentów. Aktywacja wyzwala ekspresję genów odpowiedzi immunologicznej.
Nasilenie trądziku nie zależy jednak od liczby bakterii na powierzchni skóry lub w kanałach łojowych. Liczba i aktywność bakterii C. acnes zmienia się w zależności od zaopatrzenia w tlen, zaopatrzenia w składniki odżywcze i poziomu pH skóry. Niektóre zmiany trądzikowe są kolonizowane przez C. acnes, a inne nie.

Zaostrzenia trądziku wywołują:
·       Zespół policystycznych jajników
·       Leki: steroidy, hormony, leki przeciwdrgawkowe, inhibitory receptora naskórkowego czynnika wzrostu i inne
·       Aplikacja kosmetyków okluzyjnych
·       Wysoka wilgotność otoczenia
·       Dieta bogata w produkty mleczne i żywność o wysokiej glikemii.


Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem