DROGI PACJENCIE i GOŚCIU DERMAPOLIS,

Jako Zespół DERMAPOLIS Medical Dermatology Center staramy się przestrzegać wytycznych sanitarnych i zasad higieny, dotyczących bezpieczeństwa, aby powstrzymać infekcje wirusowe (w tym SARS-CoV-2) i bakteryjne.
Prosimy, przeczytaj uważnie poniższy tekst:

» czytaj więcej

Łuszczyca

Łuszczyca jest powszechną, przewlekłą zapalną chorobą skóry, której nie można całkowicie wyleczyć. Ma tendencję do występowania naprzemiennie okresów zaostrzeń i remisji. Dostępne metody leczenia, pomogą Ci opanować objawy. Zmiana stylu życia może pomóc Ci lepiej radzić sobie z chorobą.
Ta dermatoza dotyka, w zależności od populacji 3 - 8% osób, jest więc jednym z najczęstszych schorzeń skóry. Pamiętaj - łuszczyca nie jest chorobą zakaźną!

Objawy łuszczycy mogą się różnić u poszczególnych chorych. Typowo obejmują: łokcie i kolana, okolica krzyżowo-lędźwiowa, skóra głowy. Typowo, zmiany chorobowe przybierają postać blaszek łuszczycowych, czyli ognisk zapalnych, pokrytych grubą wartwą srebrzystej łuski (stąd nazwa, zgreckie słowa: psora oznacza łuskę). Chorować mogą także paznokcie, a stawy moga być sztywne, bolesne, opuchnięte.
Łuszczycę cechuje cykliczność w przebiegu, z fazami zaostrzeń, które trwają kilka tygodni lub miesięcy, a następnie ustępują na jakiś czas lub nawet przechodzą do remisji.

Kiedy iść do lekarza?
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć łuszczycę, skontaktuj się z Twoim dermatologiem. Porozmawiaj również z lekarzem, jeśli łuszczyca zaostrzyła się, powoduje dyskomfort i inne objawy podmiotowe lub jeśli odczuwasz dolegliwości stawowe (bóle, obrzęki) lub niemożność wykonywania codziennych czynności albo lub brak efektów dotychczasowego leczenia.

Przyczyny
Normalne komórki skóry (keratynocyty) zaczynają proliferować w najgłębszych warstwach naskórka i przesuwają się na powierzchnię w miarę dojrzewania, gdzie ulegają złuszczeniu. Dojrzałe komórki na powierzchni złuszczają się (łuska) i są zastępowane nowymi komórkami.  Ten proces trwa zwykle około miesiąca.
W skórze dotkniętej łuszczycą proces namnażania się komórek jest przyspieszony i zajmuje około tygodnia. Ten szybki wzrost jest wynikiem problemu z układem odpornościowym. Nie jest jeszcze do końca jasne, co powoduje nieprawidłowe działanie układu immunologicznego u pacjentów chorych na łuszczycę. Naukowcy są przekonani, że rolę odgrywają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. 

Czynniki wyzwalające
Wiele osób z predyspozycją do łuszczycy może nie odczuwać objawów przez lata, dopóki choroba nie zostanie wywołana. Typowe wyzwalacze łuszczycy to:
Infekcje, takie jak infekcje gardła lub skóry
Pogodę
Uraz skóry (skaleczenie, zadrapanie, oparzenie słoneczne)
Stres
Palenie tytoniu i narażenie na palenie bierne
Alkohol
Niektóre leki

Leczenie:
Chociaż obecnie nie ma leczenia przyczynowego, dostępnych jest wiele metod, które zwykle mogą prowadzić do ustąpienia objawów.

Opcje leczenia obejmują:
• Miejscowe leki stosowane na skórę, w tym glikokortykosteroidy, retinoidy, analagi witaminy D
• Leki doustne (acytretyna cyklosporyna i metotreksat).
• Fototerapia i laseroterapia
• Nowa klasa leków zwanych „biologicznymi”

Twój Lekarz zaleci jeden lub więcej leków, w zależności od aktywności choroby.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem