Pokrzywka to nazwa choroby, w której pojawiają się swędzące wykwity skórne, zwane bąblami pokrzywkowymi, z towarzyszącym lub nie obrzękiem naczynioruchowym. Bąble pokrzywkowe to zmiany, które także zauważysz na skórze oparzonej pokrzywą zwyczajną lub gdy Twoja skórę ugryzie mrówka. Zmianom skórnym towarzyszy nieprzyjemne uczucie świądu (zależne od m.in. histaminy), jest na szczęście przemijające. Czasem objawy utrzymują się dłużej i stają się uporczywe. Jeśli cierpisz na opisywane objawy - skontaktuj się z dermatologiem/alergologiem.
Pokrzywka jest heterogenną grupą chorób o podobnych objawach klinicznych.
To choroba charakteryzująca się rozwojem bąbli pokrzywkowych, obrzękiem naczynioruchowym lub jednym i drugim.
Jest zewnętrznym objawem obrzęku skórnego spowodowanego rozszerzeniem i zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych.
Nazwa tego stanu pochodzi od urtica - rośliny o kłujących włosach, powodującej piekące zmiany chorobowe podobne do obecnych w przypadku pokrzywki.
Z uwagi na czas trwania objawów pokrzywkę dzielimy na ostrą (gdy objawy utrzymują się do 6 tygodni) oraz przewlekłą (gdy objawy utrzymują się powyżej 6 tygodni).
Z uwagi na etiologię wyróżniamy:
pokrzywkę spontaniczną
• o znanej przyczynie i
• o nieznanej przyczynie oraz
pokrzywkę indukowaną
• Pokrzywka fizykalna (dermografizm, pokrzywka z zimna/ciepła, pokrzywka opóźniona z ucisku, pokrzywka wibracyjna, pokrzywka słoneczna)
• Pokrzywka cholinergiczna
• Pokrzywka wodna
• Pokrzywka kontaktowa
Gdy lekarz rozpozna u Ciebie pokrzywkę zaleci CI leki przeciwhistaminowe 2 generacji w dawkach standardowych.
Gdy mimo leczenia objawy będą się utrzymywać dalej stosowane będą ponadstandardowe dawki leków przeciwhistaminowych 2 generacji będące II linią terapii.
Leczeniem kolejnego rzutu jest Omalizumab lub cyklosporynę A. Twój lekarz może zalecić Ci też krótkie wstawki GKS systemowych w przypadku zaostrzenia choroby.