Ropnie mnogie pach, znane również jako trądzik odwrócony, to schorzenie, które powoduje powstawanie pod skórą małych, bolesnych guzków w miejscach, gdzie skóra obfituje w gruczoły potowe apokrynowe. Guzki zwykle rozwijają się w obszarach, w których skóra ociera się o siebie, takich jak pachy, pachwiny, pośladki i piersi. Guzki goją się powoli, nawracają i mogą prowadzić do powstawania przetok pod skórą, co skutkuje blizną.
Choroba zwykle rozpoczyna się po okresie dojrzewania, zwykle przed 40 rokiem życia i może utrzymywać się przez wiele lat, a z czasem ulegać pogorszeniu. Ma istotny wpływ na codzienne życie i samopoczucie pacjentów.
Kobiety są trzy razy bardziej narażone na rozwój ropni mnogich pach, choć odsetek ten różni się, w zależności od szerokości geograficznej. Ponadto osoby rasy czarnej są bardziej narażone na tę chorobę, niż osoby innych ras. Można to przypisać czynnikom genetycznym.
Wczesne rozpoznanie ropni mnogich pach jest kluczem do skutecznego leczenia.
Nie ma dostępnych testów laboratoryjnych, pozwalających zdiagnozować to schorzenie. W przypadku obecności ropy, można pobrać próbkę do badań laboratoryjnych (posiew i antybiogram).
Trądzik odwrócony wciąż jest chorobą późno rozpoznawaną, w przypadku której istnieje dość wąski zakres skutecznych terapii. Skojarzona terapia lekami i terapia chirurgiczna może pomóc w opanowaniu choroby i zapobieganiu powikłaniom.
W leczeniu stosowane są m.in. antybiotyki celowane, retinoidy, leki przeciwbólowe i ostatnio również leki biologiczne - inhibitory TNF (czynnik martwicy nowotworu), tj. adalimumab, infliksymab.
Wiele innych leków biologicznych znajduje się w trakcie badań klinicznych. Jednym z takich obiecujących leków jest sonelokimab, humanizowane przeciwciało, które selektywnie wiąże się z interleukiną 17A i 17F. Jest ono mniejsze niż większość cząstek dotychczas opracowanych leków z tej grupy, co oznacza, że może lepiej penetrować do tkanek i dłużej utrzymywać tam stężenie terapeutyczne. Proponujemy Państwu badanie kliniczne fazy III z nowatorskim lekiem w postaci iniekcji podskórnych (sonelokimab).
Zapraszamy!