DROGI PACJENCIE i GOŚCIU DERMAPOLIS,

Jako Zespół DERMAPOLIS Medical Dermatology Center staramy się przestrzegać wytycznych sanitarnych i zasad higieny, dotyczących bezpieczeństwa, aby powstrzymać infekcje wirusowe (w tym SARS-CoV-2) i bakteryjne.
Prosimy, przeczytaj uważnie poniższy tekst:

» czytaj więcej

Znamiona barwnikowe i czujność onkologiczna

Dermatoskopia to mikroskopia powierzchni skóry. Wykorzystuje sprzęt diagnostyczny (dermatoskop), używany do szczegółowego badania skóry w kierunku występowania zmian nowotworowych lub innych chorób naskórka. Umożliwia dokładne badanie skóry poprzez oświetlenie i odpowiednie powiększenie badanego pola.

Szacuje się, iż aktualnie na świecie ponad milion ludzi żyje z czerniakiem, a co godzinę na tę chorobę umiera jedna osoba.

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, w ponad połowie przypadków rozwija się ze znamion barwnikowych. Choć nie wszystkie czerniaki powstają w skórze, skórna postać tego guza jest najczęstszą jego postacią. Skóra zaś, jako łatwo dostępna badaniu lekarskiemu oraz samokontroli - pozwala często na szybkie uchwycenie złośliwej transformacji, na etapie, gdy czerniak jest prawie całkowicie uleczalny. Szczególne miejsce zajmuje więc profilaktyka czerniaka w postaci regularnej kontroli znamion i samokontroli, stosowania się do zaleceń korzystania ze słońca. Szybka detekcja i szybkie leczenie jest więc jedyną drogą do uratowania zdrowia i życia.

ABCDE
Prostym sposobem na zapamiętanie wspólnych cech czerniaka jest myślenie alfabetyczne - ABCDE czerniaka. ABCDE oznacza asymetrię, obramowanie, kolor, średnicę i ewolucję. Są to cechy uszkodzeń skóry, których lekarze szukają podczas diagnozowania i klasyfikowania czerniaków.
Asymetria (Assymetry) - czerniak jest często asymetryczny, co oznacza, że ​​jego kształt nie jest jednolity. Znamiona łagodne mają zazwyczaj jednolity i symetryczny kształt.
Brzegi (Borders) - czerniak często ma granice, brzegi, które nie są dobrze zdefiniowane lub mają nieregularny kształt, podczas gdy pieprzyki nienowotworowe mają zwykle gładkie, dobrze zdefiniowane granice.
C - Kolor (Color) - czerniaki często mają więcej niż jeden kolor lub odcień. Znamiona, które są łagodne, są zwykle jednokolorowe.
D - Średnica (Diameter) - wzrost czerniaka jest zwykle większy niż 6 mm średnicy, czyli mniej więcej średnica śladu zwykłego ołówka.
Ewolucja (Evolution) - czerniak często zmienia cechy, takie jak rozmiar, kształt lub kolor. W przeciwieństwie do większości łagodnych znamion, czerniak ma tendencję do zmian w czasie, czyli ewolucji.

  • Jeśli masz znamiona barwnikowe - obserwuj, czy nie ma oznak zmian. Jeśli zauważysz zmianę któregokolwiek z cech ABCDE czerniaka, od razu umów się na wizytę w celu zbadania przez dermatologa !
  • Zalecamy regularne kontrole skóry w domu w celu wykrycia wczesnych zmian w obrębie znamion!

Opracowano na podstawie wytycznych AAD i American Cancer Society

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem